استکبار ستیز | مرجع سرودها و نواهای ضد آمریکایی » محمد مهدی سیار
برگزیده‌ها


محمّدمهدی سیّار متولّد ١ تیرِ ١٣۶٢ در زاهدشهرِ (فسای) استانِ فارس است. وی دانش‌آموخته‌ی کارشناسی‌ِارشدِ إلهیات با گرایشِ فلسفه از دانش‌گاهِ امام‌صادق (ع) و دانش‌جوی دوره‌ی دکتریِ فلسفه با گرایشِ مشاء در دانش‌گاهِ تربیّتِ مدرّس می‌باشد.
محمدمهدی سیار سرودن را از دوران دانش آموزی آغاز کرده و برگزیده بسیاری از جشنواره های شعر کشور است. سیار ، بیشتر با شعرهای کلاسیک و به ویژه غزلهای تأمل برانگیزش شناخته شده است. اما این روزها ترانه های شورانگیزش هم میان مردم زمزمه می شود. سیار شاعری است که هم عاشقانه دارد هم مذهبی و هم سیاسی. محمدمهدی سیار دانشجوی دکترای فلسفه است و با علوم حوزوی نیز تا سطح یک آشناست. این ویژگی ها وقتی به توانایی های شعری و ادبی او اضافه می گردد، به شعر او درخشندگی خاصی می بخشد که دیگر شعرای جوان کمتر از آن برخوردارند. او همچنین چندین بار در محضر رهبر انقلاب شعر خوانده است.

mehdisayyar

 ویژگی های شعر سیار
سیّار شاعری غزل‌سُراست که در دیگرقوالبِ شعری (نظیرِ رباعی، دوبیتی، ترانه، نیمایی و سپید) هم شعر سروده و می‌سُراید.
سلامت زبان و رعایت دستور زبان شعر معاصر در کنار پرداختن به مضامین جدید شعرهای سیار را در ردیف بهترین شعرهای معاصر قرار داده است اما نکته‌ای که باعث تمایز اشعار او با دیگر شاعران جوان می‌شود، پرسه در مضامین جدیدی است که با زبان اعتراض آمیخته شده است. اعتراضاتی که شاعرانه بیان می‌شوند و در محدوده‌ی ادبیات سخن می‌گویند و البته همه‌ی هنر سیار نیز در این است که از شاعرانگی آثارش کاسته نشده است.
از ویژگی‌های شعر سیار محدود نبودن آن به موضوعی خاص است؛ در ساختار کلی اشعار «تعهد» حضور پررنگی دارد و این موضوع را از اشعار اعتراضی، اجتماعی، مذهبی و… می‌شود فهمید. عاشقانه‌های محمد مهدی سیار هم لبریز از شاعرانگی و لطافت است و خواندنش لذت خاص خودش را دارد.
هر بیت غزل‌های سیّار معمولا به تنهایی می‌تواند استقلالِ معنایی داشته و بیت‌الغزل باشد. شعرهای سیّار به دلیلِ روانی و خوش‌لفظ‌بودن، خیلی خوب به خاطر سپرده می‌شوند و در خاطر هم می‌مانند. اصطلاحاً شعرهای او زمزمه‌پذیرند. تقطیعِ مناسب، تسلّطِ بر وزن و پرهیز از سرودنِ مصراع‌های سخت‌خوان شاید از عللِ این مهم باشند.

تاثیر پذیری از قیصر
مهدی سیّار به اذعانِ خودش از (شعرهای) مرحوم قیصر امین‌پور تأثیر پذیرفته است و امین‌پور یکی از شاعرانِ بسیار موردِ علاقه‌ی او می‌باشد.
هرچند محمد مهدی سیار در وبلاگش –چشم زخم- نوشته است که کلا چهاربار با قیصر برخورد داشته است اما نمی‌توان تاثیر معنوی قیصر بر شعرهای سیار را نادیده گرفت. این نکته را خود سیار هم بیان می‌کند، آنجا که در فراق قیصرمی‌گوید:
اشعارم بیرق عزایت شده‌اند
خرماگردان ختم‌هایت شده‌اند
مشقی از روی دستخطت بودند
اشکی بر روی رد پایت شده‌اند

کتاب های سیار
«بی‌خوابی عمیق» اولین مجموعه‌ای است که از محمد مهدی سیار روانه‌ی بازار شد. مجموعه‌ای که نیمی از اشعار در قالب نیمایی بود و نیم دیگر غزل. بی‌خوابی عمیق سال ۱۳۸۸ در مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری و توسط انتشارات «سوره مهر» منتشر شد و استقبال نسبتا خوبی هم از آن به عمل آمد. سیار پس از پشت سرگذاشتن بی‌خوابی عمیق با «حق‌السکوت» بار دیگر به بازار نشر آمد و اینبار تجربه‌ی موفق‌تری را پشت سر گذاشت. حضور چهل و دو غزل یکدست و متناسب مجموعه دوم سیار را به کتاب موفق و قابل تاملی تبدیل کرد و رسیدن جایزه «کتاب سال» به حق السکوت نیز صحه‌ای است بر این امر.
جدیدترین کتاب سیار هم با عنوان «رودخوانی» همزمان با نمایشگاه کتاب در اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۳ منتشر خواهد شد.